Szkoła Podstawowa nr 38 im. Zdobywców Wału Pomorskiego w Bydgoszczy
Start
Informacje dla rodziców sześciolatków
Kiedy musisz posłać sześciolatka do szkoły?

Od nowego roku szkolnego 2009/2010 do pierwszej klasy pójdą 6-latki. Ale nie wszystkie od razu. Dotąd do pierwszej klasy szły dopiero dzieci 7-letnie, po obowiązkowej rocznej tzw. zerówce (w szkole albo w przedszkolu). O obniżeniu wieku szkolnego zdecydował 22.01.2009 r. Sejm, przyjmując nowelizację ustawy oświatowej. Wejdzie ona w życie, jeśli zaakceptuje ją Senat.

W pierwszej klasie mogą siedzieć w ławkach obok 7-latków. A to dlatego, że przez trzy lata nadal będzie obowiązywała zasada, że naukę szkolną rozpoczyna się najpóźniej w wieku 7 lat (dzieci urodzone w latach 2002-05), a państwo pozwoli decydować rodzicom, czy posłać 6-letnie dziecko do pierwszej klasy (dzieci urodzone w latach 2003, 2004 i 2005).

Pierwszy pełny rocznik 6-latków (dzieci urodzone w roku 2006) pójdzie obowiązkowo do pierwszej klasy dopiero w 2012 roku.

Obniżenie wieku szkolnego nie wydłuży obowiązkowej edukacji. Nadal będzie sześcioklasowa szkoła podstawowa, trzyletnie gimnazjum i trzyletnim liceum albo czteroletnim technikum.

Do 2012 rodzice 6-latków mają wybór: posłać dziecko do szkoły czy nie. Żeby jednak nie doprowadzić do zablokowania szkół, MEN opracowało specjalny harmonogram. Każdy z roczników objętych reformą został podzielony na dwie grupy w zależności od miesiąca urodzenia (patrz rysunek) i każdej z grup wyznaczono termin obowiązku szkolnego.

W pierwszym roku reformy, czyli we wrześniu 2009 r., do szkoły pójdzie obowiązkowo:

•  rocznik 2002 - wówczas 7-latki, już po „zerówce”. Będą się z nimi mogły uczyć w tej samej klasie także dzieci z rocznika 2003 r. Jeśli urodziły się od 1 stycznia do 30 kwietnia, szkoła musi je przyjąć. Ale może odmówić przyjęcia młodszych dzieci, urodzonych w 2003 r. od maja do grudnia.

Przykład. Jaś urodził się 30 kwietnia 2003 r., a jego koleżanka Małgosia tylko dzień później - 1 maja. Załóżmy, że rodzice obojga zdecydowali, że będzie dla nich najlepiej, kiedy już we wrześniu tego roku pójdą do pierwszej klasy. Jasia szkoła musi przyjąć, Małgosi może przyjęcia odmówić. Decyduje o tym dyrektor szkoły, który weźmie pod uwagę to, czy:

- ma w szkole wystarczająco dużo miejsca,

- Małgosia chodziła do przedszkola.

We wrześniu 2010 r. Jaś, Małgosia i wszystkie dzieci z ich rocznika - w tym momencie już 7-latki - jeśli nie zaczęły edukacji szkolnej rok wcześniej, bezwzględnie muszą pójść do pierwszej klasy.

•  W podobnej sytuacji będą dzieci z rocznika 2004. Te, które urodziły się pomiędzy styczniem a sierpniem - jeśli ich rodzice tak zdecydują - zostaną bezwarunkowo przyjęte do szkoły we wrześniu 2010 r. Tych, które urodziły się od września do grudnia - szkoła przyjąć nie musi. Ale we wrześniu 2011 r. wszystkie dzieci urodzone w 2004 r., które szkoły jeszcze nie rozpoczęły, będą musiały - jako 7-latki - pójść do pierwszej klasy.

•  Rocznik 2005 nie będzie już dzielony - wszystkie dzieci wtedy urodzone będą mogły - o ile ich rodzice wyrażą na to zgodę - pójść do szkoły jako 6-latki we wrześniu 2011 r. Jeśli rodzice zdecydują inaczej, rozpoczną naukę jako 7-latki we wrześniu 2012 r.

• Rocznik 2006 - pierwszy, z którego wszystkie 6-latki obowiązkowo rozpoczną naukę w pierwszej klasie.

Ważna informacja! Jest to także pierwszy rocznik, który obowiązkowo w wieku pięciu lat pójdzie do przedszkola (czyli w 2011 r.).

Decyzja - na jakiej podstawie?

Także i dotychczas 6-latek mógł pójść do pierwszej klasy, ale rodzice musieli przedstawiać w szkole opinię pedagogiczno-psychologiczną o jego dojrzałości szkolnej. Po wejściu w życie nowej ustawy, od września 2009 r., taka opinia nie będzie potrzebna. Decyzję o posłaniu dziecka do szkoły podejmą rodzice.

MEN wprowadziło w tym roku wprawdzie diagnozę dojrzałości szkolnej dla 5-latków, ale tylko w przedszkolach. Pozostałe dzieci nie będą nią objęte. Diagnozę przeprowadzą nauczyciele przedszkolaków. Nie będą to dodatkowe spotkania z dziećmi ani ich testowanie. Jednak i ta diagnoza nie będzie zobowiązująca - MEN zapewnia, że rodzice mogą zdecydować o szkolnym losie dziecka niezależnie do tego, czy wynik wskaże, że jest ono dość dojrzałe, aby pójść do szkoły, czy nie.

 

O terminach powiadomi dyrektor

Standardowo wniosek o przyjęcie do szkoły można składać nie później niż do połowy kwietnia. Jednak dla pierwszego rocznika reformy termin ten został specjalnie przesunięty (szczegóły poniżej).

Nowa ustawa nałożyła na dyrektorów szkół obowiązek powiadamiania rodziców o obowiązku szkolnym ich dzieci. Od tego roku będą musieli do każdej rodziny w rejonie szkoły wysyłać specjalnie zawiadomienia (albo zaprosić do szkoły na spotkanie czy po informację).

Rok szkolny 2009/2010

do 10 kwietnia - rodzice 6-latków (rocznik 2003 r.) powinni dostać informacje, czy i w jakiej szkole ich dziecko może być objęte obowiązkiem szkolnym;

do 15 kwietnia - rodzice 7-latków (rocznik 2002 r.) składają wniosek w szkole, do której chcą posłać dziecko;

do 11 maja - rodzice 6-latków składają wniosek, że chcą posłać dziecko do szkoły.
Rok szkolny 2010/2011

do 15 lutego - rodzice 6-latków (rocznik 2004 r.) powinni dostać informacje o obowiązku szkolnym dzieci;

do 15 kwietnia - rodzice 7-latków (rocznik 2003 r.) i rodzice 6-latków (rocznik 2004 r.) składają wniosek w szkole, do której chcą posłać dziecko.Rok szkolny 2011/2012

do 15 lutego - rodzice 6-latków (rocznik 2005 r.) powinni dostać informacje o obowiązku szkolnym dzieci;

do 15 kwietnia - rodzice 7-latków (rocznik 2004 r.) i rodzice 6-latków (rocznik 2005 r.) składają wniosek w szkole, do której chcą posłać dziecko.Rok szkolny 2012/2013

do 15 kwietnia - rodzice 6-latków (rocznik 2006 r.) już obowiązkowo oraz 7-latków (rocznik 2005 r., jeśli nie poszły jeszcze do szkoły) składają wniosek w szkole, do której chcą posłać dziecko.

A co, jeśli nie do szkoły?

Ważne! Rodzice 6-latków, którzy nie zdecydują się wysłać dzieci do szkoły (roczniki 2003-05), nie muszą się z tego nikomu tłumaczyć. Nie muszą odpowiadać na wezwania szkoły ani składać żadnych wniosków.
Jaka szkoła dla 6-latka

Szkoła Podstawowa nr 38 w Bydgoszczy oferuje:
* jednozmianowy system nauki
* naukę dla 6- i 7-latków w odrębnych oddziałach (w przypadku grupy 6-latków powyżej 20 uczniów)
* stoliki do pracy grupowej, zamiast szkolnych ławek
* przestronna klasa, inna niż dla starszych uczniów z kolorowym kącikiem do zajęć ruchowych na dywanie i z zabawkami
* odrębny i bezpieczny plac zabaw dla maluchów obok szkoły

* odrębną świetlicę czynną do godz. 17
* odrębną szatnię

* dwa posiłki (śniadanie i obiad)

Filtruj     Kolejność     Pokaż # 
Tytuł pozycji Odsłony
Zapraszamy: rodziców po wiedzę, a dzieci do zabawy! 724
Poradnik i konkurs MEN dla rodziców dzieci sześcioletnich 770
Poradnik dla rodziców uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi 811
Zapraszamy Dzieci 6- i 7-letnie oraz Rodziców 1093
Strona "Sześciolatek w szkole" 913
Sześciolatek w szkole 1061
 
««  start « poprz. 1 nast.  » koniec »»
Pozycje :: 1 - 6 z 6
image001.jpg

Twój czas

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
© 2016 Szkoła Podstawowa nr 38 im. Zdobywców Wału Pomorskiego w Bydgoszczy :: Joomla! i Joomla! IE jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.

Template by

www.Ahadesign.eu