Szkoła Podstawowa nr 38 im. Zdobywców Wału Pomorskiego w Bydgoszczy

8 listopada 2017 r. po raz kolejny wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji „Śniadanie daje moc” organizując „Drugie Śniadanie u Lidera". Zaprosiliśmy na nie zaprzyjaźnionych przedstawicieli bydgoskich instytucji: WEiS Urzędu Miasta Bydgoszczy, NFZ, UTP, UKW, CM, BSW, Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, BORPA, Policji, Straży Miejskiej i Polskiego radia PiK.


W stołówce szkolnej „wystrojonej w jesienne klimaty” uczniowie klasy 3a i 3c pracowali w 5-osobowych zespołach w towarzystwie zaproszonych gości. Przygotowywali pełnowartościowe śniadanie, przestrzegając zasad higieny. Dzieci zrobiły  kolorowe, zdrowe kanapki z jajkiem, szynką, serem, pomidorem, kiełkami i pastą twarogową. Na stole były też płatki z mlekiem i owoce. Wszyscy uczestnicy zasiedli do stołu spożywając wspólnie śniadanie. Wszystkim dopisywał apetyt i dobry humor.
Relację z tego wydarzenia możemy zobaczyć i posłuchać na stronie Polskiego Radia PIK.
Pozostali uczniowie klas I – III przygotowywali śniadanie wraz z wychowawcami w swoich salach.
Dziękujemy gościom za przybycie, przygotowanie z dziećmi śniadania i wspólne promowanie zdrowego odżywiania.

Otyłość  uważana jest z najpoważniejszą chorobę cywilizacyjną naszych czasów. Statystyki alarmują, że co drugi Polak ma nadwagę, a co piąty zmaga się z otyłością. Problem ten coraz częściej dotyczy nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci i młodzieży.Zbyt wysoka waga wpływa zarówno na nasz wygląd, jak i kondycję całego organizmu, problemy z cerą, wypadające włosy, nadmierna potliwość,choroby  układu krążenia, pokarmowego, nowotwory czy zwyrodnienia kręgosłupa to tylko częśćzagrożeń. Aby zwrócić uwagę na problem i zwiększyć świadomość społeczną
24 października obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością. Włączyliśmy się w obchody organizując "Happening zdrowia".
Jako "Szkoła promująca zdrowie", koordynator promocji zdrowia, zgodnie ze Strategią Rozwoju Edukacji Miasta Bydgoszczy na lata 2013 – 2020 w odniesieniu do działania 2.5.5.3 Aktywne uczestnictwo szkół, placówek w programach prozdrowotnych
w tym promujących zdrowe odżywianie oraz miejskim programem „Na ścieżkach zdrowia”, zaproponowaliśmy wszystkim placówkom naszego miasta happening na swoich osiedlach o jednakowym czasie.

Wyszliśmy na ulice naszego osiedla aby zwrócić uwagę mieszkańców na problem otyłości. Uczniowie klasy 3a i 3c przygotowali hasła i transparenty o zdrowiu. Podczas happeningu zachęcaliśmy aby z okazji tego święta  mieszkańcy podjęli ważną decyzję dotyczącą troski o własne zdrowieaby zastanowili się nad zmianą sposobu odżywiania, porzucilizłe nawyki żywieniowe, rozpoczęli uprawianie jakiegoś sportu czy po prostu zażywali więcej codziennego ruchu.
24 października to dobry dzień, by zacząć zdrowo żyć!

Nasza szkoła przystąpiła do projektu ”Mam kota na punkcie mleka”, celem jest wzmocnienie pozytywnego wizerunku mleka i produktów mlecznych.

Zanim przystąpiliśmy do zabawy kulinarnej było trochę teorii. Dzieci dowiedziały się, co  kryje się  w mleku? A mianowicie mleko to cenne źródło wielu składników mineralnych takich jak fosfor, magnez i potas. Zawiera też witaminy B2, B12,A. Uczniowie dowiedzieli się też  aby mieć zdrowe kości powinni spożywać 1litr mleka dziennie. Można wymienić na przetwory mleczne np. jogurty, kefiry, koktajle, serki. Uczniowie z klasy 2A  przygotowali mleczne desery. Była mleczno – owocowa niespodzianka, truskawkowa fantazja, winogronowe kubełek , tęczowy jogurt, borówkowo – orzechowy zawrót głowy itp.

Dzieci przygotowały smaczne, zdrowe i kolorowe desery wg własnych pomysłów i autorskich przepisów. Pracowały z dużym zaangażowaniem i z wielkim apetytem zjadły je na drugie śniadanie.

Design by vonfio.de